Írás a Hálóról a Magyar Kurír katolikus napilapban >>
Akik az Egyházon belül ismerik a Hálót, azok általában a Kárpát-medenceiséget, a magyarság és a katolicizmus összekapcsolódását látják benne. Ezt a budapesti székhelyű, de igazán a Magyarországon kívüli területek közösségeiben erős mozgalom vállalja is, de új üzenetekkel is szeretne az egyház és a világ elé állni, mert azt látja, hogy van mondanivalója, van feladata a mai világban.
?Papi hivatásomnál fogva az egyik legfontosabb feladatom, hogy Isten személyes üzenetét tolmácsoljam az emberek felé. Most tehát ezt teszem, amikor elmondom, hogy Isten személyesen nagyon szeret titeket? ? ezekkel a szavakkal indult a Háló (a magyar katolikus közösségek hálózata) vezetőségének máriapócsi elvonulása, ami éppúgy volt sajátos, szimbólumokkal és ajándékokkal teli lelki töltekezés, mint egy új munka kezdete. Ábel testvér volt testi-lelki házigazdánk ebben az elvonulásban. A könnyező Mária arca előtt, a bazilita atyák vendégeként a monostorban és a vendégházban töltött néhány nap érezhetően áldottá tette az együttlétet és a közös gondolkodást. Ebben az összeállításban az első ilyet, hiszen nyár óta nem négy-, hanem hattagú a Háló vezetése.
Akik az Egyházon belül ismerik a Hálót, (www.halo.hu), azok általában a Kárpát-medenceiséget, a magyarság és a katolicizmus összekapcsolódását látják benne. Ezt a budapesti székhelyű, de igazán a Magyarországon kívüli területek közösségeiben erős mozgalom vállalja is, de új üzenetekkel is szeretne az egyház és a világ elé állni, mert azt látja, hogy van mondanivalója, van feladata a mai világban.
A húsz évvel ezelőtti indulás során a mozgalom célja volt, hogy a meglévő katolikus közösségek találkozási pontjává váljék. Ehhez az évek során évente mintegy nyolcvan Háló-találkozó szerveződött az egész Kárpát-medence területén. Ezt a célt szolgálják a mozgalomhoz kötődő klubok, a szakmai (pl. közösségfejlesztő, pedagógus és vállalkozói) munkacsoportok és a főleg Budapesten, a Háló Közösségi Központban erős kulturális misszió. Azóta azonban a társadalom is, az emberek is alakultak, és a Háló céljai is újrafogalmazódnak.
A Háló idei nyári táborában a területi (régióra vagy egy-egy falura jellemző) hagyományokról beszélgetett és gyűjtött élményt a mintegy négyszáz résztvevő. A hagyományaink őrzése nemcsak fontos, de látványosan gazdagító is, mégis szükséges, hogy merjünk új utakat is keresni.
Egy ?hálós? műhelymunka fogalmazta meg néhány éve, hogy a kisközösség az egyház személyes arca. A személyesség és a közösségiség fontos részei a Háló által képviselt lelkiségnek. Ezeket az értékeket szeretné támogatni és képviselni a Háló az Egyházon belül. Keressük az utakat és lehetőségeket, amelyekkel hasznára lehetünk a közösségi egyháznak, az egyházi közösségeknek. Szeretnénk, ha minél több ember megtapasztalhatná a kisközösségek megerősítő, megtartó erejét. Célunk plébániai kisközösségek alakulásának támogatása, a meglévő kiscsoportok biztatása és segítése.
A Háló-mozgalom Kárpát-medencei bogozóinak októberi éves összejövetelén, Csíksomlyón ezek is fontos témák lesznek. Ahol ismét egy könnyező Mária-arc elé tehetik le a közösségek munkásai tettvágyukat és közösségben is megélt hitüket. Reményünk szerint ez a hit a az egyház személyes arcát fedi fel ismét Háló-mozgalom szálai mentén.
Bayer Róbert
Magyar Kurír