A program megnyitójának helyszínét a Posticum épülete biztosította. A rendezvényre Nagyváradon és Debrecenen kívül Nagybányáról, Szatmárnémetiből, Aradról, Nagyszalontáról, Tenkéről, Temesvárról, Szentjobbról, Bélfenyérről és Tóttelekről érkeztek résztvevők.
A megnyitót Osváth Sándor debreceni egyetemi tanár ?Ami a tankönyvekből kimaradt" című lebilincselő eladása követte, majd egy kisebb szünet után kiscsoportokban megbeszélésre kerültek a hagyományaink ápolásának eszközei. Szó esett arról miként tudjuk fenntartani és továbbadni népi szokásainkat, a hétköznapjainkat megélni magyarságunk megtartásával. A délutáni programoknak a nagyváradi Vár adott otthont.
Az ebéd után Szeibert András az íjászat rejtelmeiben adott bepillantást Az íjászatot a legkisebbektől a legrégebben születettekig, minden korosztály kipróbálhatta. Lelkesen járták körül és tanulmányozták a jurtát, melyet a szervezők kora délelőtt állítottak fel a Vár sáncban. Az ősmagyarok lakhelyének bemutatása után sorra került, a Barantáról és az ősi harcművészetekről egy előadás Dr. Tajta Zoltán előadásában, valamint egy egyedülálló bemutató. A debreceni Barantás csoport fantasztikus, nem mindennapi fellépését nagy érdeklődéssel és kíváncsisággal várta a sokaság. A bemutató alatt láthattunk egy harci íjász-bemutatót: álló, mozgó céllal, feldobott korongokkal, csapat kötelékben, ezt követően egy- és kétkezes botforgatási technikákat, egyéni, csapat kötelékben, különböző fegyvernemekkel való látványos páros harcokat, illetve ízelőt a hagyományos magyar övbirkózásból. Ezután egy és kétkezes harci ostortechnikákat csodálhattunk meg, egyéni, páros és csapatkötelékekben, majd csatajelenetet és egy moldvai körtánccal, énekkel zárták a vendégelőadók a napot.
A rendezvény páratlan élményt nyújtott a résztvevőknek, akik gazdagodva tudással, látvánnyal és hagyományaink ápolásának vágyával tértek haza.