A nagybányai Krisztus Király templom hittantermében, február 23-án az esti szentmise után megszerveztük a XI. nagybányai Háló klubot, ahol több mint 25-en vettünk részt.
Többen mint legutolsó alkalommal, mindez hála a plébános úrnak, aki nagyon kitartóan hirdette a szentmiséken. Jó volt körünkben olyan kedves és ismerős arcokat látni, akik már többször megígérték a részvételüket, de eddig még nem sikerült eljönniük. És ha egy kicsit dicsekedhetek is, olyan érdeklődők is voltak akik engedve a plébános úr meghívásának első alkalommal vettek részt Háló klubon és láthatóan jól érezték magukat és élénken érdeklődtek a Háló iránt.
Mint máskor is, énekkel és imával indult a program. Örömmel láttuk, hogy kivetítő is áll az asztalon a laptop mellett, a plébános úr előtt. Izgalmasnak ígérkezett az előadás. Ft. Szmutku Robert plébános úr előadása a "Szeretetnyelv"-ről szólt. Érdekes téma és nagyon aktuális. A kivetítőn aztán következtek gyönyörű tájak, szép szövegek, idézetek a szentírásból és sok kérdés. Ezek köré volt felépítve a lélekhez szóló, lendületes előadás. Bár fiatal, pályája elején járó plébános úr, mély gondolatokat és életbölcsességeket feszegetett előadásában a családról, az emberi kapcsolatokról, ember és Isten kapcsolatáról, miként szól Isten és az Ő szeretet Fia, Jézus a szentírásban, különböző esetekben hozzánk.
A Szeretetnyelv öt formáját ismerhettük meg: 1. szeretetnyelv - Az elismerő szavak, 2. szeretetnyelv - A minőségi idő, 3. szeretetnyelv - Az ajándékozás, 4. szeretetnyelv - A szívességek, 5. szeretetnyelv - Testi érintés.
Minden csoportban három tényezőt vizsgált az előadó: a családban, a társadalomban (közösségben), és az Isten és Jézus tanításában a szentírásban. Sok kérdés is felmerült, a kivetítőn is kérdések jelentek meg és a plébános úr is kérdésekkel fordult hozzánk előadás közben. Például az első csoport kapcsán, milyenek az elismerő szavak, a házastársak közt, a családban? Milyen a kimondott szavak hangsúlya? Hogy érinti a feleséget, a férjt? Gyermekeinkhez hogyan szolunk, bátorítjuk-e őket? A társadalom, a közösség szokott-e egyáltalán a szeretetnyelvén beszélni?
A szentírásban rengeteg példa van, ahol Jézus dicsér és elismer. Úgyszintén az Isten bátorító szavával van tele a szentírás. Az embert segíti a tanítás a hivatása betöltésében. Maga a nyelv az embert az állatok fölé emeli. A szeretetnyelvét gyakoroljuk és tudjunk élni vele.
A minőségi idő a család életében nagyon fontos. Hogyan ajándékozzák meg egymást a házastársak és a gyermekeiket az együttléttel és az egymásra figyeléssel. Ne csak egy egyszerű fizikai közelség legyen az együttlét, nem a játék a fontos a családban, hanem a játékra szánt idő. Kétféle személyiségi csoport is megkülönböztethető a pár-kapcsolatban: ?a csobogó patak" és ?a holt tenger". Képzeletetekre bízom a hozzászólásokat.
Isten is minőségi időt szán nekünk. Isten szereti teremtményeit: íme az idézet a Zsoltáros könyvből: ''Veletek leszek a világ végezetéig'', tehát végtelen az az idő amivel az Isten megajándékoz bennünket. Jézus három évet tölt tanítványaival. Az isteni szeretet végtelen irántunk és az ima visz közel hozzá; nekünk is időt kell szánunk az Istennel való együttlétre.
Az ajándékozás fontos dolog az életünkben, de Isten a legnagyobb ajándékozó, egyszülött Fiát adta nekünk. Jézus pedig a feltámadás örömét és a lehetőséget adja számunkra, hogy majd vele együtt lehetünk a Menyek országában. Isten mindenről gondoskodik itt a földön, napfény, eső, élelem, virágok, madarak, gyönyörű természet... De vannak olyan ajándékok is amit kérnünk kell. Jézus bíztat a szentírásban, hogy kérjetek és kapni fogtok, merjünk kérni, vagyis vannak olyan dolgok amiket kérnünk kell, hogy megkapjuk.
Ezután Pintér Éva olvasta fel Mécs László versét, A kirándulás elmarad címmel.
Következet két nagybányai közösség beszámolója.
Rátz Julika (a nagybányai Mária Légió vezetője) a tevékenységeikről számolt be: közösen vesznek részt zarándoklatokon, templom búcsún, öregeket és betegeket látogatnak, szeretet-csomagokat osztogatnak a rászorulóknak ünnepek alkalmával, templomot díszítenek, elhunyt tagjaiknak a sírját gondozzák, imádkoznak értük, különböző alkalmakra összejöveteleket szerveznek, együtt ünnepelnek. Így ünnepelték meg fennállásuk nyolcadik évfordulóját és most újra ezt fogják megünnepelni március 24-én, fogadalmuk megújításával. A jelenlévőket is szeretettel meghívta.
Szintén a Cintermi Szentháromság templomtól a ferences rendieket Erőss Endre, Szt. Bonaventura FVR minisztere mutatta be. Ők bár kevesen vannak, sokat tevékenykednek a plébánián, felolvasás a reggeli szentmisén, zsolozsmázás, ministrálás, persely-ürítés, aztán ők is járnak Felsőbányára az öregek otthonába látogatóba, ahol imádkoznak a betegekkel, csomagot is szoktak készíteni és eljuttatni a rászorulóknak, öregeknek. Mindkét lelkiség állandó jelleggel részt vesz a Rózsafüzér imádkozásában, a templom kórusában énekelnek évek óta és lelkes résztvevők kórustalálkozókon.
Ezután Uglár Sándor, két kérdést is feltett a közösségvezetőknek: szoktak közös rendezvényeket szervezni más közösségekkel, van kapcsolattartás minden plébániával Nagybánya és környékén? A nagybányai Háló ezeket a hidakat szeretné kiépíteni, megerősíteni a közösségek között, és azokkal a személyekkel, akik még nem találták meg a helyüket. Kapcsolatot teremteni köztük, szükség esetén összefogásra szólítani őket szórvány vidékünkön.
Ismertették a jelenlévőkkel a további rendezvények időpontjait. Végezetül a Krisztus Király templom hívei és Polcz Katalin hálós társunk kérésére, megajándékoztak minket egy szép ének eléneklésével. Ezt az éneket Medjugorjeból hozták a tavalyi közös zarándoklatról, ahova a plébános úr vezetésével mentek. Újra jó volt együtt lenni, látni egymás csillogó szemeit, ragyogó kipirult arcokat és hallani búcsúzkodás közben a szép elismerő szavakat a plébános úr előadásáról.
Köszönet, Ft. Szmutku Robert plébános úrnak, a lendületes, fiatalos, tartalmas előadásért. Lélekben gazdagodva tértünk otthonainkba és nem marad hátra más, mint mindenki saját plébániáján, közösségében, a társadalomban gyakorolja a szeretetnyelvről hallottakat, megválaszolva a feltett kérdéseket.
Március 24-én újra találkozunk, ezúttal a Szent József plébánián.
Azt érzem, és mások is megerősítették véleményükkel, hogy nagyon jó ötlet így bejárni minden plébániát a találkozóinkkal, mert jobban megismerjük egymást. Mi foglalkoztat, milyen kérdések merülnek fel bennünk és nem utolsó sorban minél több kedves testvérünkkel ismertessük meg ezt a szeretetközösséget, a Hálót, amihez jó tartozni.
Fenyák Ágota