Találkozás, kapcsolat, közösség


Képek a zarándoklatról >> 


A törökbecsei Háló bogozó, Micsik Béla szervezésében idén is mintegy 45 főt számláló lelkes csapat vállalkozott a lassan hagyománnyá váló zarándokútra az aracsi pusztatemplomhoz.


2012. július 8-án délután egy órakor volt a gyülekező a törökbecsei plébánián. A házigazda, Mellár József atya áldásával innen indultak a zarándokok. A résztvevők kisebbik fele kerékpárral vágott neki az útnak, míg a többség a Törökbecse és Basahíd között található földutas lejáratig autóval jutott el, és csak innen mintegy négy-öt kilométer távolságra a pusztatemplomtól  kezdte el gyalogos zarándokútját.
Kisebb csoportokban, ki-ki a maga tempójában haladt előre a szántóföldek övezte poros úton, a nyári délután tikkasztó hőségében. Kukoricások és napraforgótáblák között vándoroltunk. Az aranysárga tarlók síkjából csak elvétve emelkedett egy-egy jegenyenyár hosszan az ég felé. A fürkésző szemek rögtön, már az első lépések után megláthatták a távolban méltósággal magasodó romtemplom ismerős alakját, mely hol előtűnt, hol ismét elveszett a zöldellő kukoricaszárak tengerében.
A kerékpárosok ügyesen beérték a gyalogos zarándokokat, így szinte egyszerre érkeztünk meg a vöröstéglás templomromhoz. Első lépésként kitűztük a Háló zászlaját annak a négy méter magas fakeresztnek az alapzatára, amelyet törökbecsei fiatalok állítottak a templomrom bejáratától jobbra, 2000-ben, a július 30-án megtartott második emléknapi ünnepségen. Míg tartott a zászló felhelyezése, a romtemplom egyik árnyékos szegletében a közelgő szentmisére folytak az előkészületek: az oltár előkészítése, hangszerek bejátszása, énekpróba. A rendhagyó, pusztai szentmisét mgr. Horváth László bácsföldvári plébános celebrálta, a zenei szolgálatot pedig zentai fiatalok végezték, akik különféle hangszerekkel is kísérték az ismerősen csengő ifjúsági liturgikus énekeket. A gitár, a fuvola és a hegedű hangjának, valamint a zarándokok énekének a templomban szabad útja volt az égiek felé, hiszen annak mennyezete maga a kék égbolt. Ott álltunk a pusztatemplom öreg falai mellett gyaloglásban megfáradt testünkkel, szívünkben rejlő szándékainkkal, miközben egy hittel és imádsággal járultunk az Úr asztalához megemlékezve elődeinkről: mindazokról, akik valaha áldozatot hoztak ezért a szent helyért, ezért a templomért és az itt egybegyűlt közösségért. Értük ajánlottuk fel ezt a szentmisét.
A délután további részében, miután elfogyasztottuk Kürti Erzsi néni nagy szeretettel készített, finom babgulyását és azt a sokféle süteményt, amellyel a helybéliek kedveskedtek számunkra, a főszervező, Micsik Béla köré gyűltünk, aki ízes előadói stílusában néhány gondolatban szólt az aracsi pusztatemplom történetéről. Megtudhattuk, hogy bár kevés dokumentum maradt fenn, feltételezhető, hogy nem csak a középkorban, hanem már Szent István idejében állhatott itt egy templom, hiszen VI. Pál pápa levelének tanúsága szerint az első királyunk által alapított monostorok felsorolásában már szerepel Aracs. A későbbi évszázadokban először a tatárjárásnak vagy a kun lázadásnak esett áldozatul a templom. A megrongált részeket Nagy Lajos király édesanyja, Erzsébet 1377-ben újjáépíttette, és ezt követően IX. Gergely pápa a ferenceseknek adományozta. Fénykorát a XV. században élhette a település, akkoriban Torontál vármegye gyűléseit is többször itt tartották. A pestisjárványt követően azonban a terület elnéptelenedett, később pedig a templomot a török fosztotta ki.
A karlócai békét követően kezdődött el a vidék újratelepítése. A XVIII?XIX. században kezdték felfedezni Aracsot: régészeti vizsgálatok indultak, és több írás megjelent róla. Azonban a betelepített lakosok az építkezésekhez folyamatosan innen hordták el a köveket és a téglát. Újabb, nagyobb feltárási munkálatokat csak 1946 és 1951 között történtek, amelyet a hetvenes években folytattak a Vajdasági Műemlékvédelmi Intézet felügyelete alatt. A kilencvenes évektől kezdett az aracsi pusztatemplom fokozatosan a délvidéki magyar nemzeti közösség fontos szimbólumává válni.
A történeti ismertetést követően kötetlen beszélgetésre, ismerkedésre is volt még alkalom. Emlékül a szervezőktől mindannyian kaptunk egy-egy agyagból égetett táblácskát, amely az aracsi pusztatemplomot ábrázolja.
Mielőtt búcsút vettünk volna zarándokutunk célállomásától, még egyszer jól megszemléltük a templom vörös tégláit, kerestük a restaurált részek határvonalait, figyeltük a boltozat íveit, és az elmosódó alakokat az oszlopfőkön. Visszafelé az úton halkan ballagtunk, nehogy elijesszük a közelünkbe tévedt vadakat. Valóban láttunk néhány őzet és nyulat, amint átfut a tarlón, és egy útszakaszon sok-sok apró verébnyomot a porban.
A zarándoklat és Háló találkozó, az Európai Unió támogatásának köszönhetően az IPA Magyarország-Szerbia határon átívelő EUNITY közösségi programok szervezése projekt keretén belül került megszervezésre.


Halmai Sebők Zsuzsa

Kárpát-medencei programjaink

Kattints a térképre!


Régebbi Tarsolyok elolvashatók itt >>

 2019 óta megjelent Tarsolyok tartalomjegyzéke >>

Támogatóink

Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
Miniszterelnökség
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő



Magyar Katolikus Püspöki Konferencia


Nemzeti Kulturális Alap
NKA Zeneművészet Kollégiuma


Belváros-Lipótváros Önkormányzata


Hangfoglaló Könnyűzenei Támogató Program


Renovabis


Pártfogó Pengő


Társadalmi szerepvállalás keretében webtárhely és domain támogatónk a forpsi.hu és az arubacloud.hu

Háló Közösségi és
Kulturális Központ - S4

1052 Budapest, Semmelweis u. 4.
+36 20 351 5375, iroda&halo.hu

Nem minden program saját szervezés
A műsorváltoztatás jogát fenntartjuk

S4 facebook oldala

terkep kicsi

S4 programok

.

Feliratkozás programajánló hírlevelünkre

 

2024.11.25. 17:00 Nagyszülőnek lenni csodálatos (Aszalós terem)

Nagyszülők a jövőért

fb esemény >>

 Michl-Palotai Krisztina, 5 gyermekes, 8 unokás nagymama hivja a gyakorló nagyszülőket, a még csak unokáról álmodozókat és a fiatalokat is egy előadásra és kötetlen beszélgetésre

 

2024.11.25. 17:30 Népmeseelemezés

Szeibert András és Varga András meseelemző sorozata
Szántai Lajos: Fehérló fia
Az érdeklődők ZOOM-on keresztül is csatlakozhatnak
Bővebb információ: +36 20 264 3297, Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
A belépés ingyenes, adományokat az S4 fenntartására köszönettel elfogadunk

 

2024.11.26. 10:00-12:00 Kézműves kör

Kézműves kör Széplaki Marika vezetésével Karácsonyig minden kedden, utána minden páros kedden

Írás a Mai Belváros 2018.október 18-i számában

 

2024.11.26. 18:00 Kerekasztal beszélgetés a zsidó-arab konfliktusról

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött

 Részletek fb >>

 

2024.11.27. 14:00-18:00 Gondos Béla képeslapgyűjtő és könyvklub

Gondos Béla képeslapgyűjő és könyvklub szerdánként az Aszalós teremben

 

2024.11.27. 17:30 Könyvbemutatók

részletek fb >>

 

2024.11.27. 19:30-20:30 Női tánckör szerdán

Minden nő számára, aki szeretné kipróbálni a hastánc alapjait. A tánc öröme által testi-lelki újjászületés, ősi női mozdulatokkal, jótékony hatású testgyakorlatokkal.
Ajánlott életkortól és testalkattól függetlenül minden nőnek.

 

2024.11.27. 19:30-22:00 Szépszerével - moldvai táncház minden szerdán

Szépszerével.hu >>

Táncot tanít: Boros András

A Folkrádió ajánlója >>

 

2024.11.28. 10:00-12:00 Szenior táncház

Táncot tanít: Boros András

 Részletek: +36 20 956 6734 borosmester @ gmail.com

 

2024.11.29. 17:30 Dalkör pengetős és más hangszerekkel

Részletek fb >> 

 

2024.12.01. 16:00 Könyvbemutató

 

2024.12.03. 17:30-19:30 Ösi örökségünk

Előadás-sorozat a magyarság múltjáról, különleges értékeiről
Sorozatszerkesztő: Szeibert András és Varga András

Őshonosak vagyunk-e a Kárpát-medencében?
Előadó: Tóth Ferenc

Az érdeklődők távolról is csatlakozhatnak, ITT!

 

2024.12.03. 18:00 Flauto dolce

Részletek Facebook >>

 

2024.12.07. 19:00 Műfordítói est

 

2024.12.18. 19:30 Nacsinák Gergely előadássorozata 5/4

 

2024.12.21. 17:00 Karácsonyi koncert

 

Kiállítások

A Kolta Galéria korábbi kiállításai >>

Bálint Zsigmond kiállítása fotóinak egy része az interneten is megtekinthető >>

 

Háló Közösségi és Kulturális Központ - S4 | Cím: 1052 Budapest, Semmelweis u. 4. | Telefon: +36 20 351 5375 | E-mail: iroda&halo.hu | Beszámolók