November 24-én 19:00 - HÁLÓ Klub - Népzene
Égig érő énekek - a Mentés Másként Trió koncertje
Ivánovits Tünde - ének, dob
Fábri Géza - koboz, ének
Lipták Dániel - hegedű
Közreműködnek a szegedi Dugonics András Piarista Gimnázium Mester Tanoda művészeti iskolájának növendékei
Kájoni János énekek, moldvai, bukovinai, történeti zene, megzenésített Nagy László-versek
Sokszor nehéz megítélni, autentikus népzenét játszunk-e, vagy valami mást. Mindenképpen a bartóki tiszta forrásból merítünk, de érezzük, hozzá is kell töltenünk e forráshoz, hogy élő víz maradhasson. Népzenei hagyományunkból számunkra legfontosabb a moldvai falusi zene gyűjtése és éltetése – táncházban, koncerteken és tanítványaink révén is. A hagyományt tisztelni, ugyanakkor saját belső élménnyé élni át, s így akarva-akaratlan „kortárs” zenét alkotni: e kettősséggel vetünk számot. Ez a gondolat itt-ott más utakat jelöl ki számunkra, mint az úgynevezett világzenék klasszikus vagy divatos áramlatai. A népi dallam-remekmű nem tűri, hogy tőle idegen, sematikus harmóniák, túladagolt ritmusok vagy hatásvadász koncepciók kiszolgálójává tegyék. Feldolgozásainkban a dallamot nem csupán önmagában akarjuk felhasználni, hanem a szűkebb-tágabb keretét adó hagyományvilággal együtt minél mélyebben megismerni, s ennek megfelelően gondolni tovább. Egyszerű eszközeinket gondosan kihasználva keltjük új életre a hagyományos muzsikát. Így nem csupán a népzene és a népköltészet múltbeli életéről kapunk képet, hanem azok ma is ható varázserejéről, örök aktualitásáról.
Koncertünk első felében tanítványainkkal, a szegedi Dugonics András Piarista Gimnázium Mester Tanoda művészeti iskolájának növendékeivel részleteket adunk elő Kájoni-mise c. összeállításunkból. A liturgikus énekfüzér Kájoni János 17. századi csíksomlyói szerzetes énekeskönyvén alapul. Kájoni maga is működött Moldvában, s gyűjteményének több száz éves példányait a moldvai magyarok a mai napig használják anyanyelvű hitéletük hagyományos (azaz illegális) alkalmain. Így természetes módon adódott, hogy a Kájoni-énekekhez moldvai népi dallamokat is társítottunk, s hogy ez az újraénekelt zene ugyanabból az egyszerűségből nyeri erejét, mint a népdal. A zenekart nemcsak népzenész (hegedűs, énekes, kobzos) tanítványaink alkotják, hanem néhány gitáros növendék is, tanárukkal, Szalkai Sándorral.
A koncert második felében a Mentés Másként Trió lép fel. A moldvai muzsika mellett bukovinai táncdallamok, történeti énekek, valamint megzenésített Nagy László-versek is fölcsendülnek.
Honlap: http://www.mentesmaskent.hu
Video: http://www.youtube.com/watch?v=_qsp5Yoed-I
Februártól "negyedik kedd": új sorozat: népzene, népmese a HÁLÓban
Februártól újabb zenei stílussal lett gazdagabb a HÁLÓ Klub. A már harmadik évadját kezdő "harmadik kedd" (énekelt versek), a második évadját kezdő "első kedd" (kamarazene) és a tavaly októberben indult "másodki kedd" (jazz a HÁLÓban) mellett beindítottuk a "negyedik keddet", a népzene, népmese műfajban. Igy lett teljes a HÁLÓ zenei kínálata. Ha kedd, akkor koncert a HÁLÓban! (kamarazene, jazz, énekelt versek, népzene)
Ezeken az estéken a HÁLÓ Klubban már megszokott módon lesz bemutatva a népzene, népmese neves előadók segítségével. (koncert - barátkozós szünet - beszélgetés az előadóművészekkel)
Minden koncerten daltanulás, közös éneklés!
A sorozat szerkesztője és házigazdája Navratil Andrea, a KOBZOS együttes énekese.
Eddigi fellépőink: Zurgó, Egyszólam, Berecz András, Kobzos együttes, Vándor Vokál, Pál Pista bácsi és Juhász Zoltán, Téka együttes.
Belépődíj: 1200Ft (ingyenes klubtagságival: 600Ft, diákoknak, nyugdíjasoknak: 500Ft)