"Az erős hordozza a gyenge gyengeségét"
Megerősödtünk, beszélgettünk, együtt voltunk, Istennel "spannoltunk"
Pál-Jakab István és Barta Tímea Boglárka képei
Brassói magyar adás filmtudósítása
A szórványban felerősödik az Egyház, és a találkozók közösségformáló ereje. Ezt bizonyította az idei, november 12-én megtartott Háló-találkozó is a brassó-bolonyai Szent Imre Házban, ahol a helyieken kívül szép számban voltak jelen Hargita és Kovászna megyéből is résztvevők. A legtávolabbi Budapestről érkezett: Szeibert András, a Háló egyik alapítója és vezetője, aki a Hálót három fogalommal jellemezte és magyarázta: találkozás, kapcsolat, közösség. Ez utóbbi kapcsán kifejtette, hogy a modern egyházban fontos lesz a közösségek szerepe, szeretnék támogatni közösségek alakulását, hogy az emberek megérezzék a találkozások szépségét, ne legyenek magányosak. Kiemelte, hogy a Szent Márton-év kapcsán a Hálót épp kapcsolatrendszere miatt kérte fel társzervezőnek a pannonhalmi szerzetesrend. Október 27. és 30. között a Pannonhalmi Bencés Főapátságban a Szent Márton oltalma alatt álló közösségek, egyházközségek és települések találkozójára került sor, ahová több mint ötven helyről érkeztek a Kárpát-medencéből.
A brassói bogozók a találkozó mottójának Az erős hordozza a gyenge gyengeségét témát választották, eladónak Illyés Erikát, a családpasztorációban dolgozó segítőnővért kérték fel. >>
Az előadót Komán Katica mutatta be, mint aki régóta ismeri és a családok is sokszor megtapasztalták önfeláldozó, szeretetteljes segítségét. Erika nővér lélekhez szóló, gyakorlati megközelítésben szemléltette a témát, több szempontból is megközelítve: a szentignáci lelkiségből, történeteken keresztül; a Szentírásból is jó lelki támaszt, megerősítést kapunk. Mindannyian gyengeséget hordozunk. Az irgalmasság évében el kell gondolkozzunk, hogyan karoljuk fel egymást. Magyarázta, mit jelent egymást hordozni: nemcsak pillanatnyi aktus, hanem folyamatos cselekvés. Erre a legszebb példát Szent Kristóf életéből hozta, aki nyakában hordozta az embereket egyik partról a másikra. Az erőseknek az a kötelessége, hogy elviseljék a gyengék gyarlóságait és ne a maguk javát keressék. Arra buzdított, hogy törekedjünk mindannyian embertársaink javára, épülésére lenni és legyünk kitartóak. A témát a résztvevők hagyomány szerint kiscsoportokban beszélték meg.
A Jézus Szíve tiszteletére felszentelt templomban a szentmisét Farkas Ervin brassói segédlelkész celebrálta Sebestyén Ottó plébános, a Háló erdélyi vezetőjének társaságában. Közreműködött a Boldogics együttes, amely gitáros énekével a liturgiát színesítette. A közösségi ebéd elfogyasztása után több műhelymunka közül lehetett választani: Fejér Tünde: A kevesebb néha több (így is lehet szeretettel nevelni - gyermeknevelés); Forró Gerda bibliadráma; Illyés Erika: Az érem két oldala; Szeibert András: A kisközösségek szerepe; Pál-Jakab István: Ki a legerősebb? Komán Attila és Katica a fiataloknak tartott előadást és beszélgetést a szerető kommunikáció témakörében. Máthé Tibor és Izabella vezetésével pedig a fiatalok zenés-mesés kultúrműsort mutattak be.
A brassói Háló-találkozóról lelkiekben és barátságokban gazdagabban térhettek haza a résztvevők. Köszönhető ez egy erős csapatmunkának, ahol egymást nemcsak találkozókon, hanem a hétköznapokon is hordozzák az emberek. A szentmise kegyelmei, a terem gyönyörű díszítése, a brassóiak népies stílusú ruházata, a finom ebéd és a sütemény, a beszélgetések és tanítások mind azt szolgálták, hogy emlékezetes maradjon a brassói Háló találkozó, Isten nagyobb dicsőségére. A rendezvényről Bálint Ferenc, a Brassai magyar adás szerkesztője készített beszámolót.
A találkozó után egy nappal Szeibert András Sepsiszentgyörgyön az unitárius egyház tanácstermében nyitotta meg a Szent Korona kiállítást Szelényi Károly fotóművész fotóiból. Hangsúlyozta, hogy az összefogás egyik szimbólumát hozta el. Írás a Háromszék hírportálon >>
Józsa Zsuzsanna