Találkozás, kapcsolat, közösség



2014. február 28.

"Az ember ezért elhagyja apját, anyját, a feleségéhez ragaszkodik, és ketten egy test lesznek. Ettől kezdve többé már nem két test, hanem csak egy." Mk 10,7-8

Mindannyian érezzük, hogy túlságosan naiv az elképzelés, mely szerint azok a párok, akik egyházi esküvőben részesülnek sikeres és boldog házasok lesznek, mert az Isten megáldja egy életen át kapcsolatukat. Isten valóban megáldja a házasságot, de ez koránt sem jelenti azt, hogy önmagától fog mélyülni a kapcsolatuk és kiteljesedik az életük. A házasoknak el kell hagyniuk apjukat, anyjukat, vagyis le kell válniuk a régi családról, hogy egymásra találhassanak az új kapcsolatban. De nem csak szüleiket kell elhagyniuk, hanem minden olyan dolgot, amely akadályozza a párokat abban, hogy az egymás szívéhez vezető utat megtalálják. Rengeteg mindent el kell hagyniuk és ennek az elhagyásnak úgy kell történnie, hogy egyik sem veszteségként éli meg amit elhagyott társáért és nem lép be az áldozat szerepébe. Az önzetlen elhagyás és ragaszkodás, szabadságot és beteljesült érzést hoz a társak életébe.


2014. február 27.

"Ha viszont valaki megbotránkoztat egyet is e kicsik közül, akik hisznek, jobb volna neki, ha malomkövet kötnének a nyakára és a tengerbe vetnék." Mk 9,42

Vajon kikre gondolt Jézus, amikor ilyen kemény kijelentést tett? Talán azokra, akik elszakítják Tőle azokat, akik Benne hisznek. Ennek következtében hamis útra sodródnak. A hamisság pedig mindig, egy idő után fájdalmasan megbosszulja magát. Így az Istentől, az igaz hit forrásától elszakított hívek a hamisság áldozataivá válnak. Az bizonyos, hogy a bűn életidegenséget, torz szemléletet és érzéseket, egyszóval sok fájdalmat okoz a bűnbe esett személynek és a körülötte élőknek is.


2014. február 26.

"Ekkor János szólalt meg: Mester, láttunk valakit, aki ördögöt űzött a nevedben. Megtiltottuk neki, mert nem tartozik közénk." Mk 9,38

Vannak olyan hívő emberek, akik hajlamosak azt gondolni, hogy Isten műveinek az építésére csak a vallásos ember képes. A hiteles vallásosság valóban nagy hozadék lehet Isten országának az építésében. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az egyházakhoz nem tartozók és vallásos hittel nem rendelkezők nem alkalmasak Isten országának az építésére. A teremtés hajnalán, Isten megteremtette az embert a saját képére és hasonlatosságára. Ezért minden olyan ember, akinek az Istentől kapott szellemi szikra föllobban a lelkében, akkor is, ha az általunk ismert vallásos jegyeket nem hordozza, képessé válhat arra, hogy Isten műveit építse a világban. Így aztán a kereszténységnek egyik nagy feladata, hogy az önmaga körül való forgásból nyisson a világ fele, és együttműködjön minden jóakaratú emberrel, az emberséget érintő nagy problémák orvoslásában.


2014. február 25.

?Hallgattak, mert egymás közt arról tanakodtak az úton, hogy ki nagyobb közülük.? Mk 9,34

A gőgős, öntelt embert mindenki elkerüli, kivéve azok, akiket valamilyen érdek fűz személyéhez. Ha az érdek megszűnik, a kapcsolat is befejeződik. A gőgős ember lelke mélyén magányos ember, mert felsőbbrendűségi érzése miatt nem tud őszinte kapcsolatokat létesíteni. Jézus követőjének az egyik legfontosabb ismertetőjegye az alázatosság. Az alázatos embert azonban ne tévesszük össze a giccses lelkiségi irodalom ?bárgyú szentjével?. Az alázatos ember ismeri képességeit és korlátait egyaránt. Jó kapcsolatban van önmagával, mert nincs szüksége arra, hogy többnek bizonyuljon, mint ami valójában. Az alázatos ember békességet és elfogadást sugároz maga körül, mert kibékült önmagával. Ezért másokkal is könnyen ki tud békülni.


2014. február 24.

"Ezeket azért mondom nektek, hogy az én örömöm legyen bennetek is, és teljes legyen az örömötök." Jn 15,11

A keresztre feszített Krisztus, különösen a Katolikus Egyháznak egyik legmélyebb és legelterjedtebb szimbóluma. Ezért sokan hajlamosak azt gondolni, hogy a kereszténységből hiányzik az öröm. Pedig Jézusnak minden szava örömhír. Ha mélységében akarom megérteni az evangéliumot, ez csak akkor válik lehetségessé, ha Jézus minden szavát, történetét személyes örömhírként értelmezem. A mi Urunknak kifejezett szándéka is az, hogy az öröm hordozóivá váljunk, mert Ő nem csak a szenvedést élte át mélyen, hanem az öröm is kitörölhetetlenül hozzá tartozik. Ígérete szerint, az Őt követőket és értőket olyan örömökbe vezeti be, amely minden emberi viszontagság ellenére teljesé teszi életüket.


2014. február 21.

"Mert mit adhat cserébe az ember a lelkéért?" Mk 8,37

Jézus az emberi lét legfontosabb kérdését fogalmazza meg, amelyre a hívő ember egyértelműen azt feleli, hogy: ?semmit?. Nincs ugyanis olyan érték vagy érdek, amely egy rangsorba állítható a lelkünkkel. Mégis, úgy van felépítve a társadalom, hogy nem fektet hangsúlyt a lélek fejlődésére. Személyes életemben is, gyakran az utolsó helyre kerül a lelkemmel való törődés. Rengeteg idő telik el az életemből anélkül, hogy a lelkemmel bensőséges kapcsolatban lennék. Aztán a sivár, örömtelen tapasztalatok sorozata megérleli bennem a vágyat, hogy irányt váltsak, és lassan ? lassan kezdjek el befele fordulni a legértékesebb irányába.


2014. február 20.

"Erre megkérdezte tőlük: Hát ti mit mondotok, ki vagyok?" Mk 8,29a

Méltóságunkat és önbecsülésünket legmélyebben az a képességünk hordozza, hogy életünk folyamán egyre mélyebben érzünk rá Megváltónkra, Jézus Krisztusra, és egyre letisztultabb válaszokat tudunk adni az Ő létére. Életünk különféle időszakaiban bonyolultan látunk sok mindent és nehezen tudunk eligazodni benne. Bölcsességünk növekedésével azonban sok minden leegyszerűsödik bennünk, és Jézus Krisztus nevének a megvallása életünket hordozó és fenntartó valóságunkká válik.


2014. február 19.

?Ezután ismét a szemére tette a kezét, erre tisztán kezdett látni, és úgy meggyógyult, hogy élesen látott mindent.? Mk 8,25

A filozófus keresi az ember helyét a világban, a társadalomtudós az emberi magatartások összefüggéseit figyeli, a vallás a lelki folyamatok fele fordítja a figyelmet. Az összefüggéseket kereső tudományok nagy szolgálatot tesznek az emberiségnek. Azt a látást azonban, amelyre rá lehet építeni az életet, és amely segítségével ?élesen látok mindent?, egyedül Jézus kezének érintése tudja megadni. Valószínű, hogy sokszor ráteszi kezét a szemünkre, amelynek következtében ? amikor a kegyelem óráját éljük -, el kezdjük látni az igazán lényeges dolgokat, amiért érdemes élni és meghalni.


2014. február 18.

"Még mindig érzéketlen a szívetek? Van szemetek és nem láttok, van fületek és nem hallotok?" Mk 8,17b-18a

A teológia szerint Isten léte a teremtett világból felismerhető. A világban lévő rend egy végtelenül nagy Értelmes Rendezőre utal. Látásunkat nemcsak azért teremtette Isten, hogy eligazodjunk általa a világ dolgaiban, hanem azért is, hogy fölfedezzük Isten titokzatos nyomait a világ rendjében. Látásunk arra is hivatott, hogy Istent a saját világunkban és a benne zajló eseményekben is megtaláljuk. Hallásunkat sem azért kaptuk csupán, hogy információkat meghalljunk, hanem különösképpen azért, hogy az Istentől jövő üzeneteket megértsük és szívünk érzékeny részeibe befogadjuk, hogy örökre megőrződjenek számunkra, vagy ha úgy tetszik, hogy örökre megőrizzenek bennünket az Isten számára.


2014. február 17.

"Lelke mélyéből felsóhajtott: Miért akar jelet ez a nemzedék? mondta (Jézus)." Mk 8,12a

Életünk létfontosságú döntéseiben néha előfordul, hogy egy konkrét jelet kérünk az Úrtól. Ez a jelkérés azonban távol áll a megrögzött hitetlenségtől, amellyel a farizeusok kísértették Jézust. Egyébként egész életünk üdvösségtörténet, amely Isten és az ember kapcsolatáról szól. Az érzékeny és kifinomult lélek időnként rácsodálkozik azokra a jelekre, amelyeket az Isten mutat életében. Ezekben a felismeréseinkben az ég és a föld összeölelkezik, megcsillan Isten személyes szeretete és csodája életünkben.


2014. február 14.

"Így szólt hozzájuk: Az aratnivaló sok, de a munkás kevés. Kérjétek hát az aratás urát, küldjön munkásokat az aratásra." Lk 10,2

A kihívások rendkívül nagyok társadalmunkban. A giccs, a hamis és az értéktelen dolgok nemcsak a tárgyakban, hanem az emberek lelkében is hemzsegnek. Elképesztő a bábeli nyelvzavar, mely a ma emberének a vállaira nehezedik. Sokan úgy védekeznek ellene, hogy szkeptikussá válnak mindennel szemben, mások pedig könnyen az ?arctalan ellenség? manipulációjának az áldozataivá válnak. Az arctalan álpróféták korában különösen átérezzük, hogy milyen kevés az önzetlen, bátor és másokért élő ember. Jézus ma is tanítványokat toboroz. Nem olyanokat, akik felsőbbrendűségi érzéssel moralizálnak, hanem igazi tanítványokat, akiknek értelmükbe és érzésvilágukba átáramlik Jézus gondolkodásmódja és érzésvilága.


2014. február 13.

"Egy asszony, akinek a lányát tisztátalan lélek szállta meg, hallott felőle, odasietett hozzá és a lába elé borult." Mk 7,25

Az Isten előtt való leborulás az ember legmélyebb gesztusa Teremtője felé. Leginkább azok az emberek képesek teljesen odaborulni az Isten elé, akik kiszolgáltatott helyzetben vannak, és egyre kevesebb az eszközük arra, hogy megoldják problémájukat. Az emberi probléma-megoldás csökkenésével, a kegyelem segítségével arányosan nő az Istenhez való fordulás ereje és bizalma. Így, bár furcsának tűnik, de azokban az élethelyzetekben, ahol a hívő ember a legnehezebb egzisztenciális csatáit vívja nagy veszteségekkel, ugyanazok a vesztességek válhatnak a hit dimenziójában, legnagyobb győzelmévé.


2014. február 12.

"Ami azonban az emberből ered, folytatta (Jézus), az teszi tisztátalanná az embert." Mk 7,20

Jézus a törvény forrását az ember szívébe helyezte. Ezzel egyértelműen jelezte, hogy a tiszta életnek az etikája is a szívben keresendő, még akkor is, ha bizonyos helyzetekben, az emberi törvények a képmutatást favorizálják. Néha emberek kénytelenek belső meghasonlottságban élni, mert ami számukra tiszta és szép, azt a társadalom egy része megbélyegzi, esetleg bünteti. Sok példa van erre. Ezek az emberek regényt íratnának megaláztatásaikról és személyes fájdalmaikról. Sürgeti az idő az egyházakat, hogy elmozduljanak ítélkező és büntető magatartásformájukról. Ezt azért is meg kellene tenniük, mert Jézus a szív tisztaságát tekintette etikusnak.


2014. február 11.

"Miért nem követik tanítványaid az ősök hagyományait, miért eszik tisztátalan kézzel a kenyeret?" Mk 7,5b

Az ősök hagyományának rendkívüli ereje van. Szakemberek szerint, az emberi életben jelenlévő káosz egyik fő oka, a hagyományainkkal, gyökereinkkel való szakítás. A hagyományok kérdésében azonban külön figyelmet érdemelnek a valláshoz kapcsolódó hagyományok. Előfordulhat, hogy ezek egy része a fejlődő világban elveszíti funkcionalitását és akadályt jelentenek a léleknek az Isten fele vezető útján. Ezekben az esetekben Istenre kell hallgatni, mint legbensőbb és legfontosabb lelkiismereti fórumra.


2014. február 10.

"Aki csak megérintette, meggyógyult." Mk 6,56b

Mindannyian, valamilyen szinten sérültek vagyunk és vágyunk Isten gyógyító erejére. Ezért azok a vallásos csoportok, amelyek látványos gyógyulást ígérnek a híveiknek, valószínű, hogy a tagok létszámában gyarapodni fognak. Sajnos nem biztos, hogy az ilyen ?reklám ígéretekért? felelősséget is tudnak vállalni. A gyógyulás legtöbbször nem látványtevékenység, hanem többnyire Istennek és embernek mély, meghitt és titokzatos folyamata. Jézusnak az érintését gyakran számtalan feléje közeledő lépések előzik meg. Ezért a léleknek minden olyan vágya, mely Jézus közelséget hozza mozgásba, gyógyító jellegű. Még egy fontos szempont: a gyógyulás gyakran az ingyenes, érdekek nélküli istenszeretetnek a következménye.


2014. február 7.

"János támadt fel, akit lefejeztettem." Mk 6,16b

Fontos megkülönböztetnünk kétféle bűntudatot: a hamis és a jogos bűntudat. Hamis bűntudatról akkor beszélünk, amikor a morális törvények az irreális felettes én következményeként, aránytalanul nagy bűntudatot okoznak bennünk. Ebben az esetben, a kiegyensúlyozottan működő lelkiismeret helyét, átveszik az önkínzó, lelkiismereti sorompók. A jogos bűntudat pedig kiegyenlítésre, jóvátételre törekszik az isteni törvény rendjében. Ha ezt a bennünk lévő, jóvátételre törekvő belső hangot elfojtjuk vagy lehasítjuk, egy idő után rendkívül kellemetlen jelenségek jelennek meg fantázia, érzelmi és gondolati világunkban. Heródes, aki kivégeztette Keresztelő Jánost, nem véletlenül véli Jézusban megjelenni azt, akit lefejeztetett.


2014. február 6.

"Végigjárta a falvakat és tanított." Mk 6,7a

A tanítás a népnevelésnek egyik legfontosabb eszköze. Nem véletlen, hogy a diktatúrák mindig az oktatás monopóliumára vágytak. Az sem véletlen, hogy a politikai pártok nagy erőbevetéssel próbálják megszerezni maguknak az oktatási minisztériumokat. Aki oktat, az mindig valamilyen szinten kulcspozícióba kerül. Az oktatás nemcsak kiemelkedő és megtisztelő feladat, hanem különleges felelősséggel jár. Jézus nem véletlenül szállt szembe a hamis tanítókkal, akik a vallás nevében, éppen az Istentől fosztották meg a népet, vagy legalábbis életidegen törvényeikkel eltorlaszolták a feléje vezető utat. Vajon ma Jézus kiket nevezne hamis tanítóknak és kikkel szállna ismét szembe? Jézus tanítása rendet teremtett az emberek fejében, békét hozott és fényt gyújtott a szívekben.


2014. február 5.

"S nem is tehetett ott csodát, csupán néhány beteget gyógyított meg, kézrátétellel." Mk 6,5

Az Isten fele nyitott lélek előtt a világ százféle csodája nyílik meg. Aki ráérez Isten létére, az különleges kapcsolatba kerül az élet titkával. Az Isten előtt bezárult ember azonban megfossza önmagát a létezés csodájától, és bezárult lelkivilágának szegénységébe száműzi magát. Ellenben a lét titkát tisztelettel megélő ember, folyamatosan részesül Isten csodájának gazdagságában és sokszínűségében. Ebben az állapotban, a kifejezett ima nélkül is, lelke az élet imájába rejtőzködve él.


2014. február 4.

"(a vérfolyásos asszony) Hallott Jézusról,  azért átfurakodott a tömegen, és hátulról megérintette a ruháját." Mk 5,27

Azokat a tapasztalatokat és tanításokat, amelyek formálták az egyház életét, dogmákba és törvényekbe foglalták, hogy az áthagyományozott utak és ösvények, segítsék az intézmény működését, valamint a hívő emberek üdvösség keresését megkönnyítsék. Az istentapasztalat egyedisége és személyes szintje azonban egyéni bevállalást igényel. Az ilyen egyéni dinamikák, néha fölrúgnak minden konvenciót. Egyedül csak az egyén tudja meghozni azokat a döntéseket, amikor azt érzi, hogy most itt az ő órája és ?keresztül kell furakodnia a tömegen?, hogy Jézust megérinthesse.


2014. február 3.

"Menj haza a tieidhez - mondta neki, s beszéld el, milyen nagy dolgot tett veled az Úr, hogyan könyörült meg rajtad!" Mk 5,19b

Annak a tanúságtételnek van a legnagyobb ereje, amelyben azt mondhatjuk el, hogy milyen nagy dolgokat művelt velünk az Úr. Ez a tanúságtétel legtöbbször testi-lelki gyógyulásunkkal függ össze. A geráziai megszállott, aki meggyógyult rendkívül súlyos állapotából, azt a megbízást kapja Jézustól, hogy övéinek mondja el, hogyan könyörült meg az Isten rajta. Ez a szempont egy személyes dimenziót biztosít a tanúságtételnek, és megóvja a missziót teljesítőt attól, hogy ne hasonlítson a piacon a portékáit árusítóhoz.


2014. januári morzsák

Kárpát-medencei programjaink

Kattints a térképre!


A 2024.márciusi Tarsoly rövidesen olvasható papíron és az interneten

Régebbi Tarsolyok elolvashatók itt >>

Tarsolyok tartalomjegyzéke >>

Támogatóink

Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
Miniszterelnökség
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő



Magyar Katolikus Püspöki Konferencia


Nemzeti Kulturális Alap
NKA Zeneművészet Kollégiuma


Belváros-Lipótváros Önkormányzata


Hangfoglaló Könnyűzenei Támogató Program


Renovabis


Pártfogó Pengő


Társadalmi szerepvállalás keretében webtárhely és domain támogatónk a forpsi.hu és az arubacloud.hu

1%

Háló Közösségi és
Kulturális Központ - S4

1052 Budapest, Semmelweis u. 4.
+36 20 351 5375, iroda&halo.hu

S4 facebook

terkep kicsi

S4 programok

.

Feliratkozás programajánló hírlevelünkre

 

2024.04.02. 17:30-19:30 Ösi örökségünk

Előadás-sorozat a magyarság múltjáról, különleges értékeiről
Sorozatszerkesztő: Szeibert András
Az özönvizek balladája

Előadó: Tisza András
Az érdeklődők a Zoom-on keresztül virtuálisan is csatlakozhatnak

Nincs szükség távolról történő bejelentkezéshez a jelszóra, csak erre a linkre

 

2024.04.03. 18:00 Gerinctorna a Nemeshegyi teremben

Gerinctorna hétfőn és szerdán
Polifoamot és törölközőt hozni kell
Bővebb információ:
Szabó Krisztina +36 30 950 6453
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

2024.04.03. 19:15-20:30 Női tánckör szerdán

Minden nő számára, aki szeretné kipróbálni a hastánc alapjait. A tánc öröme által testi-lelki újjászületés, ősi női mozdulatokkal, jótékony hatású testgyakorlatokkal.
Ajánlott életkortól és testalkattól függetlenül minden nőnek

Részletek fb >>

 

2024.04.09. 19:00-21:30 147.Háló Jazz Klub


facebook esemény és részletek >>

Belépődíj 3000 Ft, nyugdíjas: 2500Ft, diák: 1500 Ft

Sorozatszerkesztő: Deseő Csaba

Eddigi klubestjeink >>

 

2024.04.03. 19:15-22:00 Szépszerével - moldvai és széki táncház minden generációnak szerdánként

Szerdánként 19:15-kor kezdünk

Táncot tanít: Boros András

 

Kiállítások

A Kolta Galéria korábbi kiállításai >>

A kiállítás nyitva ápr. 4-ig,
hétköznap 14 és 18 óra között és az esti programok alatt látogatható

A Magyar Krónika írása a kiállításról >>

 A Hét Nap írása a kiállításról >>

Mohos Zsófia fb oldala >>

 

Háló Közösségi és Kulturális Központ - S4 | Cím: 1052 Budapest, Semmelweis u. 4. | Telefon: +36 20 351 5375 | E-mail: iroda&halo.hu | Beszámolók