Találkozás, kapcsolat, közösség


Hacsak külön nem jelezzük, akkor a Szentírás részlet aktualitását a http://szentiras.hu/SZIT adja.

2013. november 29.

"Ég és föld elmúlnak, de az én igéim nem múlnak el." Lk 21,33

Ha odafigyelve és kellő tudatossággal olvassuk Jézusnak a fenti kijelentését, az felrázza szunnyadozó lelkünket. Ha tényleg hiszünk Jézus szavainak, akkor ebből logikusan következik, hogy életünket az Ő Igéje szerint rendezzük be. Ez a felismerés magával sodor és elkezdjük szenvedélyesen keresni azt a világot, amelybe Jézus Krisztus személyéhez közelebb férhetek. Az Ő közelsége fogja megmutatni nekünk, hogy milyen nagy kincset jelent számunkra Igéinek az örökkévalósága.


2013. november 28.

"Az emberek meghalnak a rémülettől, és a világra zúduló szörnyűségek várásától. Az egek erői megrendülnek. Akkor majd meglátják az Emberfiát, amint eljön a felhőben, nagy hatalommal és dicsőséggel." Lk 21,26-27

A tomista filozófia azt tartja: ha a világnak kezdete van, akkor kell, hogy vége is legyen. Erre az állításra sok tudományos elmélet is ráerősít, és elsősorban a Naprendszer elöregedésére hivatkoznak, melynek energiája véges. Ennek a tudomásul vétele még senkit sem jogosít fel arra, hogy pánikszerű hisztériát próbáljon kelteni a világvége esetleges idejével kapcsolatban. A katolikus teológia, bár vallja Krisztus második eljövetelét, figyelmünket sokkal inkább a "pillanat" megélése felé fordítja, mert a szépen, hitelesen, érzékenyen és tisztelettel megélt pillanataink alkotják a leendő örök életünk tartalmát.


2013. november 27.

"De nem vész el egy hajszál sem fejetekről." Lk 21,18

Annak az embernek, aki nem él az oltalmazottság állapotában, sok mindenre van szüksége, hogy élete működjön. Túlzott mennyiségben van szüksége a sikerre, elismerésre, birtoklásra, hatalomra, középpontban való levésre. Az ilyen életműködésben azonban sok az erőlködés, sebezhetőség. Mivel a megerősödés kívülről érkezik, ezért a belső stabilitás és védettség érzés, a külső világban zajló történéseknek lesz a függvénye. Az Istenre való őszinte ráhangoltság azonban figyelmünket a lelkünk fele fordítja, ahonnan az Élet Istenének kiapadhatatlan erőforrása érkezik felénk.


2013. november 26.

"Így válaszolt: Vigyázzatok, nehogy félrevezessenek benneteket!" Lk 21,8a

Jézusnak ez az intelme, elsősorban a világ végéről szól, de nyugodtan kiterjeszthetjük óvását általában a vallásos dolgokkal kapcsolatban is. A keresztény egyházakon belül, időnként megfigyelhető két szélsőséges tábor. Az egyik mindentől fél, ami új, és a sátán kísértését véli felfedezni mindabban, ami eltér az általa és környezetében ismert megszokottól. A másik tábor tagjai pedig könnyen és kritika nélkül leragadnak, minden kétes értékű, misztikus tapasztalatot ígérő, "vallásos ügynökök" ígéreteinél. Mindkét magatartásnak a legfőbb oka, a megfelelő tudás és hiteles vallásos tapasztalat hiányában keresendő.


2013. november 25.

"Mert a többiek feleslegükből adták az adományt, ő azonban mind odaadta, ami szegénységétől telt: egész megélhetését." Lk 21,4

A szegény özvegyasszonynak a perselybe dobott két fillére, valószínű, hogy nem oldotta volna meg, még rövid időre sem, az egzisztenciáját. A Jézusi kijelentés megértését, más dimenzióban kell értelmezni. Időnként előfordulhatnak életünkben olyan határhelyzetek, amelynek megoldásában eszköztelenek vagyunk, és minden megoldási kísérletünk, eredménytelen próbálkozássá válik. Ilyen állapotban különösen célszerű, az Istennek való önátadás misztikus valóságára hagyatkozni. Hasonló esetekben, a szorongatott élethelyzet, attól szelídül meg számunkra, ha már nem feszegetjük megoldási kísérleteinkkel, hanem bizalommal Isten kezébe helyezzük életünket.


2013. november 22.

"Aztán bement a templomba és kiűzte onnan a kereskedőket." Lk 19,45

Az egyetlen olyan történet az evangéliumból, amelyben Jézus haragját szabadon engedi. Haragjának célpontja, azok a kereskedők, akik a templomot kereskedelmi céljaikra használják. Ez a méreteket öltő dühe, profetikus jellegű. Világosan jelzi, hogy a vallás szent dolog, és nem szabad önző célokra használni. Sajnos az emberi történelem, hemzseg, az "Isten nevében" megvalósított kőkemény emberi érdekekről. A kereszténységnek, és ezen belül minden hívőnek, egyik legfontosabb missziója, újból meggyőzni a világot arról, hogy az Isten nevében épített művek, az Istenről és a lélekről szólnak, nem pedig az önző emberi érdekekről.


2013. november 21.

"Amikor közelebb érve megpillantotta a várost, megsiratta." Lk 19,41

Az általános véleménnyel szemben, a sírás nem a gyengeségnek a jele. A férfiak is nyugodtan vállalhatják könnyeiket, ha megfelelően védett környezetben vannak. Az őszinte könnyek a mély átélésnek a jele, és az ilyen könnyek, meghitté és gyógyítóvá tudják átalakítani környezetüket. A lélektan tapasztalata szerint, azok a problémák építhetők be a leghatásosabban a személyiségbe, amelyeket egészen közel engedünk magunkhoz. A közel engedésnek az egyik jele a sírás. Jézus vállalta könnyeit. Én is vállalhatom.


2013. november 20.

"Mondom nektek, hogy akinek van, az kap, akinek meg nincs, attól azt is elveszik, amije van." Lk 19,26

A hálás lelkület kiemelkedő helyet foglal el a keresztény misztikába. Szent Ignác a hálátlanságot a legocsmányabb bűnnek tartja, mert Isten a szeretet. A szeretet pedig a befogadás és az odaajándékozás lelkületéről szól. Aki nem döbbent rá arra, hogy mennyi mindent kapott az Istentől, az nem is tud válaszolni, Istennek az ajándékaira. Aki viszont nap-mint nap, hálás lelkülettel mond köszönetet Istennek a kapott javakért, az egyre nyitottabb lesz, Isten újabb ajándékainak a befogadására. Aki viszont nem fedezi fel Istentől kapott ajándékait, az érzéketlenné, zárkózottá válik, és lassan elveszíti azokat a személyes ajándékokat is, amelyeket Istentől kapott.


2013. november 19.

?Szeressétek ellenségeiteket, tegyetek jót gyűlölőitekkel. Azokra, akik átkoznak benneteket, mondjatok áldást, és imádkozzatok rágalmazóitokért.? Lk 6,27b-28

A kiengeszteletlen lélek feszültségben él. A feszültség viszont, sok energiát vesz igénybe és megterheli az ember pszichéjét, szervezetét. Akinek hosszú ideig harag van a szívében, annak élet-energiáinak egy jelentős része, rossz irányba áramlik. A kiengesztelődés útja, egyesektől rövidebb, másoktól hosszabb időt igényel. Ennek az útnak a rövidségét vagy hosszúságát, befolyásolja sebzettségünk mélysége, őszinte vágyunk és döntésünk a megbocsájtás mellett, valamint az Isten közelség fele megtett lépéseink.


2013. november 18.

"Amikor beszállt a bárkába, a szél nyomban elült" Mt 14,32

Megjegyzés: A Szentírás részlet aktualitását a Katolikus előjegyzési naptár, C liturgikus év, Szent István Társulat az Apostoli Szentszék Könyvkiadója, Budapest 2012. adja.

Emberi sorsunkhoz, hozzá tartoznak a lelki viharok és a különféle krízisek, melynek számtalan oka lehet. A krízis erejét a meggyengült Isten kapcsolat fokozza. Az életünktől távol tartott Isten ténye, szintén egzisztenciális szorongásként nehezedik az életünkre. Lelkünk csak akkor tud megnyugodni, és a vihar csak akkor csillapodik érzésvilágunkban, ha Isten jelenlétében újból és újból át tudom ölelni, a bennem tomboló vihart, és Jézus közelségében megtalálom, a viharnak életemre gyakorolt pozitív hatásait és mélyebb értelmét.


2013. november 15.

?És mint Noé korában történt, úgy lesz az Emberfiának idejében is? Lk 17,26

Az Ószövetségből tudjuk, hogy a Noé korabeli emberek csak önmagukkal foglalkoztak, és elutasítottak minden olyan figyelmeztetést, mely mélyebb rendeltetésükről szólt. A Biblia leírása szerint ennek a magatartásnak a következményeként lett a vízözön. A helyes életvezetéshez lényegesen hozzátartozik a mélyebb érzéseinkkel, rendeltetésünkkel való foglalkozás. Ha ezekre nem szánunk elég időt, energiát, az ellenállásunk gátjai könnyen áttörhetnek, és a krízis vizei eláraszthatnak bennünket. De mielőtt ez megtörténne, számtalan figyelmeztető jelet kapunk lelkünktől, érzéseinktől, sőt, a testünktől is.


2013. november 14.

"Az Isten országa nem jön el szembetűnő módon." Lk 17,20b

A legpesszimistább emberképet a materialisták festették, akik az emberi életet csupán ?biológiai organizációnak? tekintették. Az ember működésében a lélek, vagy ha úgy tetszik a szellem megnyilvánulása nélkül, nem tud emberhez méltó, teljes életet élni. Aki a lelkével is lát, egész biztosan, hogy lassan-lassan, egyre több csodát fog felfedezni a körülötte zajló eseményekben és az emberekkel való találkozásában. A csodák felfedezése, mélyen kapcsolódik Isten országának a valóságához.


2013. november 13.

"Jézus, Mester! Könyörülj rajtunk!" Lk 17,13b

Időnként a kétségbeesett emberek mélyebben átélhetik az istenközelséget, mint azok, akiknek az életük rendes mederben folyik. Azok az emberek, akik sok mindent elveszítenek, egyre jobban ráérezhetnek a világ dolgainak járulékos voltára, de ugyanakkor felértékelődik számukra, Isten valóságának az örök jelenléte. A kiszolgáltatott, törékeny élethelyzetek, mélyen elősegíthetik az önkiüresedés állapotát. Az ilyen állapotban lévő lélek, minden bizalmával az Úr fele tud fordulni, és az Ő gazdagságát fogadhatja szívébe.


2013. november 12.

?Mihaszna szolgák vagyunk, hisz csak kötelességünket teljesítettük.? Lk 17,10b

A gyermeknek elismerésre van szüksége, ahhoz, hogy egészségesen fejlődhessen. Ha a felnőttnek is akkora elismerés mennyiségre lenne szüksége, mint a gyermeknek, ezen a ponton fejődése megrekedne az infantilis szinten. Azoknak az embereknek a közelsége gyógyító, akik hivatástudattal végzik feladatukat, és a jóság áramlik bennük. Az ilyen emberek nem szorulnak arra, hogy elismerjék őket, mert ők érzik, hogy alkotni jó, és jónak lenni is jó.


2013. november 11.

"Lehetetlen, hogy botrányok elő ne forduljanak. De jaj annak, aki okozza őket." Lk 17,1b

Sajnos Jézus nem részletezi a botránkozás fogalmát, de biztosan, hogy vannak "üdvös" botrányok is. Jézus maga is számtalanszor megbotránkoztatta környezetét azzal, hogy kihívásokat adott a hamis gondolkodásnak és magatartásoknak. Szerintem ma is fontos missziója a kereszténységnek, hogy lerántsa a leplet mindazokról az élettelen és silány gyümölcsöket termő magatartásformákról, amelyek eltakarják az ?Élet Istenét?.


2013. november 8.

?Adj számot vagyonomról, mert nem maradhatsz tovább intéző.? Lk 16,2b

A hűtlen intézőnek szól ez a felszólítás, gazdája részéről. Szerintem, ha termékeny csöndünk fele fordulunk, mi is halljuk az Élet Urának ugyanezt a felszólítását. Sok ajándékot kaptunk az Istentől, melynek segítségével, a saját és mások életét kellene, hogy gazdagabbá tegyük. Ha most közel engedjük lelkünkhöz az Élet Urának a felszólítását, milyen érzések jelennek meg szívünkben? Melyek lennének a legfontosabb döntések, amelyeket már a mai nap folyamán meg kellene, hogy hozzak, hogy az idézett felszólítás, ne érjen felkészületlenül?


2013. november 7.

"Fogd magad, és eredj ki a város tereire és utcáira, és hívd ide a szegényeket, bénákat, vakokat és sántákat." Lk 14,21b

Meglepő, hogy a példabeszédben a tehetősök, az egészségesek lemaradnak az ünnepi lakomáról, és a sérülteknek adják át a helyüket. Ha allegorikusan értelmezzük a példabeszédet, akkor úgy is tolmácsolhatnánk az üzenetét, hogy kiváló személyi tulajdonságaink, amelyek az önérvényesítésben segítenek, időnként akadályozhatnak a mélyebb istenkapcsolat megélésében. Törékenységeink és gyengeségeink viszont egy gazdagabb és hitelesebb vallásos megtapasztaláshoz vezethetnek.


2013. november 6.

?És aki nem hordozza keresztjét és nem jön utánam, nem lehet az én tanítványom.? Lk 14,27

Keresztjeinket legtöbbször nem mi választjuk meg, ellenben hozzátartoznak emberi életünkhöz. Ha menekülünk előlük és próbáljuk száműzni életünkből, személyiségünk fejlődése elakad. Előbb-utóbb, az elkerülhetetlen szenvedést el kell fogadnunk és be kell építenünk életünk realitásába. Máskülönben nem válhatunk érett felnőtté, és a krisztusi megváltói dimenzió megtapasztalása elől, elzárjuk magunkat.


2013. november 5.

"Legyetek ti is készen, mert olyan órában, amikor nem is gondoljátok, eljön az Emberfia." Lk 12,40

A készenlét a szemlélődő imában, az Isten irányába való belehelyezkedést jelenti. Egyébként egész életünk is arról szól, hogyan tudunk abba az irányba fordulni, ahonnét az Isten érkezését várjuk. Az Isten felé való irányultságnak a megtalálása, másodlagossá teszi életünk járulékos állapotait. Ez azt jelenti, hogy ha bármilyen benyomások és hatások is érnek, Isten fele irányított látásunk, mindent könnyebben be tud építeni a Lét egészébe.


2013. november 4.

"Ha vendégséget rendezel, hívd meg a szegényeket, bénákat, sántákat, vakokat." Lk 14,13

A szociális érzékenység lényegesen hozzátartozik Jézus magatartásához. Egyik legfontosabb ismertető jegye, a részvét és az együttérzés a rászorulókkal szemben. Aki jézusi tanítványnak tartja magát, annak szembesülnie kell személyes életében azzal a kérdéssel: mikor, mennyit, kinek és hogyan osztok meg anyagi javaimból azoknak, akik rászorulnak az én segítségemre. A krisztusi szeretetem egyik mércéje az lehet, ha olyanokról gondoskodok, akiktől nem számíthatok viszonzásra.


2013. november 1.

"Boldogok a lélekben szegények, mert övék a mennyek országa." Mt 5,3

A keresztény misztika, az Istent kereső embernek egyik leglényegesebb alapmagatartását, az önkiüresedésben jelöli meg. Mi, halandó emberek, sokkal inkább az Istenben való töltekezést tartjuk a legfontosabb megnyilvánulásunknak. A lelki élet mesterei szerint azonban, csak akkor tudunk töltekezni az Istennel, ha előbb kiüresedünk gondolatainktól, érzéseinktől. Ebben a folyamatban, az isteni kegyelem olyan rétegeket törhet fel bennünk, amelynek megkeményedett részei, énünk egészébe kívánkoznak. Ha a lélek kitartóan, tisztelettel, és önző szándékok nélkül időzik az Isten előtt, a kegyelem lassan szabaddá teszi benne az utat, az Isten jelenléte számára.


2013. októberi morzsák

Kárpát-medencei programjaink

Kattints a térképre!


Régebbi Tarsolyok elolvashatók itt >>

Tarsolyok tartalomjegyzéke >>

Támogatóink

Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
Miniszterelnökség
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő



Magyar Katolikus Püspöki Konferencia


Nemzeti Kulturális Alap
NKA Zeneművészet Kollégiuma


Belváros-Lipótváros Önkormányzata


Hangfoglaló Könnyűzenei Támogató Program


Renovabis


Pártfogó Pengő


Társadalmi szerepvállalás keretében webtárhely és domain támogatónk a forpsi.hu és az arubacloud.hu

1%

Háló Közösségi és
Kulturális Központ - S4

1052 Budapest, Semmelweis u. 4.
+36 20 351 5375, iroda&halo.hu

S4 facebook oldala

terkep kicsi

Háló Közösségi és Kulturális Központ - S4 | Cím: 1052 Budapest, Semmelweis u. 4. | Telefon: +36 20 351 5375 | E-mail: iroda&halo.hu | Beszámolók